Hormonalne środki antykoncepcyjne typu "MINIPILL" minipigułki

Określenie minipigułka odnosi się do środków antykoncepcyjnych, które zawierają tylko jeden typ hormonów - progestageny. W minipigułce zawarta jest mała ilość progesteronu, mniejsza nawet niż znajduje się wpigułce dwuskładnikowej.

Mechanizm działania pigułek progesteronowych polega głównie na zmianie charakteru śluzu szyjki macicy w taki sposób, iż staje się on nieprzenikliwy dla plemników. Przy długotrwałym stosowaniu środek wpływa także hamująco na jajeczkowanie, co zwiększa jego skuteczność. W odróżnieniu od środków dwuskładnikowych pigułki progesteronowe zażywa się bez przerw - nawet podczas miesiączek, które są w tej metodzie naturalne. Są to środki nowej generacji - jedną z tego typu pigułek jest minipigułka MINULET - produkowana przez firmę Wyeth. Skuteczność minipigułki progesteronowej jest wysoka, choć nieco niższa od skuteczności pigułki dwuskładnikowej. Wskaźnik Pearla dla minipigułki wynosi 0.3 - 0.5

Główną grupę kobiet, u których znajduje zastosowanie ten rodzaj antykoncepcji stanowią kobiety karmiące piersią. Minipigułki nie mają wpływu na ilość pokarmu, nieznacznie natomiast zmieniają jego jakość. Hormon zawarty w pigułce przedostaje się bowiem do mleka matki. Są to jednakże śladowe ilości i nie ma żadnych dowodów iż mogą być szkodliwe dla dziecka.

Przez 2 lata pełnego karmienia piersią dziecko matki zażywającej minipill, otrzymuje dawkę równą l tabletce!

Pigułki progesteronowe zalecane są również u kobiet nie karmiących, które ukończyły 25 rok życia. Szczególnie wskazane są one u tych kobiet, u których istnieją zdrowotne przeciwwskazania do stosowania środków dwuskładnikowych.

Minipigułka znajduje zastosowanie u kobiet które:

  • nałogowo palą papierosy
  • chorują na cukrzycę
  • chorują na nadciśnienie
  • nie tolerują pigułek dwufazowych (nudności, wymioty, migreny itp.)

Zażywanie pigułek progesteronowych rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki i kontynuuje nieprzerwanie przez założony przez kobietę czas. Efekt antykoncepcyjny uzyskuje się po 14 dniach stosowania.

Podczas stosowania tej metody wyjątkowo istotna jest regularność zażywania pigułek. Powinno się je zażywać dokładnie o tej samej porze dnia - zapewnia to maksimum efektywności metody.

Pokrewne artykuły

  • Pigułki antykoncepcyjne

    Doustne pigułki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży oraz jedną z najpopularniejszych metod planowania rodziny stosowanych przez kobiety. Pigułki nadają się dla większości kobiet w wieku rozrodczym...

  • Seks bez obaw - poradnik antykoncepcji

    Zawarte w tym poradniku artykuły dotyczą problemu fizjologii zapłodnienia oraz metod zapobiegania ciąży...