Hormonalne środki antykoncepcyjne typu "DNIA NASTĘPNEGO"

Są to środki antykoncepcyjne, które stosuje się po stosunku płciowym. Ich działanie polega na uniemożliwieniu zagnieżdżenia (implantacji) w macicy zapłodnionego jaja.

Oczekiwany efekt antykoncepcyjny może być uzyskany wtedy, gdy środek zostanie zastosowany w określonym czasie po stosunku. Niektóre rodzaje pigułek muszą zostać zażyte do 4 godzin po stosunku, inne stosować można skutecznie nawet do 72 godzin. Opisywaną metodę należy traktować jako "wyjście awaryjne" w nagłych przypadkach jak np. pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku, gwałt, u kobiet odbywających stosunki bardzo rzadko itp., nie zaś jako właściwą, regularnie stosowaną metodę antykoncepcji.

Zastosowanie metody i ocena szansy jej skutecznego zadziałania powinny być nadzorowane przez lekarza. Przed zastosowaniem tabletki "dnia następnego" winny być przeprowadzone badania lekarskie, gdyż stosowanie tego środka nie jest wolne od ryzyka powstania poważnych objawów ubocznych. Wskaźnik Pearla dla "tabletki dnia następnego" ocenia się na około 2. W przypadku stosunku w okresie jajeczkowania ryzyko ciąży jest większe.

Pokrewne artykuły

  • Jak zachodzi się w ciążę - zapłodnienie

    Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie. Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę...

  • Podróż plemnika

    Z chwilą ejakulacji około 350 mln plemników rozpoczyna swoją niebezpieczną podróż przez drogi rodne kobiety, padając ofiarą licznych przeszkód na swojej drodze. Z 500 plemników ciasno otaczających komórkę jajową tylko jeden zdoła pokonać jej otoczkę...