Rozwój płciowy chłopców i mężczyzny

Chociaż dojrzewanie to okres rozwoju seksualnego, aktywność seksualna mężczyzny trwa od wczesnego dzieciństwa do starości.

Rozwój płciowy chłopca zaczyna się około siódmego tygodnia po poczęciu, kiedy u neutralnego embrionu zaczynają się rozwijać męskie cechy płciowe. Tę zmianę powodują genetyczne instrukcje od chromosomu przekazanego w plemniku ojca.

Płeć nie narodzonego dziecka jest określona od momentu zapłodnienia jaja, ale wewnętrzne i zewnętrzne narządy rozrodcze przez kilka pierwszych tygodni życia płodowego są identyczne dla obu płci. Około siódmego tygodnia po poczęciu u męskiego embrionu zaczynają rozwijać się jądra, produkujące testosteron - męski hormon płciowy. Umożliwia on wykształcenie członka, moszny i pęcherzyków nasiennych.

Schodzenie jąder u płodu męskiego

Zejście jąder u płodu. Początkowo umiejscowione obok nerek obniżają się wzdłuż ścian pachwiny aż do worka mosznowego. Jeśli to się nie stanie przed narodzeniem albo tuż po, chłopca czeka operacja zapobiegająca niepłodności.

Rozwijające się jądra wydzielają też inny hormon - substancję powstrzymującą rozwój narządów żeńskich. Pod wpływem tego hormonu obumierają struktury, które u embrionu żeńskiego rozwinęłyby się w pochwę, macicę i jajowody.

Jądra nie narodzonego chłopca, umocowane w mosznie za pomocą więzadeł, rozwijają się wolniej niż inne części ciała. W miarę rozwoju płodu jądra, znajdujące się początkowo przy tylnej ścianie brzucha obok nerek, powoli zstępują w dół, aż do moszny. Proces ten kończy się w ósmym miesiącu życia płodowego, a jądra choć małe, mają już ukształtowaną strukturę wewnętrzną, która prawie się nie zmieni aż do okresu dojrzewania.

Różnice fizyczne

Waga noworodków płci męskiej jest zwykle większa niż dziewczynek, ale ich struktura kostna i niektóre organy najczęściej gorzej rozwinięte. Być może dlatego chłopcy częściej rodzą się martwi lub umierają przy narodzinach czy wkrótce po nich.

Chłopcy są bardziej podatni na choroby zakaźne, co wynika z uwarunkowań genetycznych. Jednakże chłopcy i dziewczynki niewiele się różnią od siebie pod względem fizycznym aż do okresu dojrzewania - mają podobne kształty ciała, wagę przeciętną, wzrost, podobnie się rozwijają. Różnica dotyczy czasu dojrzewania: chłopcy osiągają dojrzałość płciową dwa lata później od dziewczynek, tj. około 13-15 roku życia. Poprzedzające ten okres przyspieszenie procesu wzrostu przypada u chłopców na 12 rok życia, u dziewczynek zaś na 10.

Dojrzewanie

W okresie pokwitania hormony (m.in. płciowe), produkowane w większych ilościach przez organizm, powodują, że chłopcy i dziewczęta stają się osobami dojrzałymi pod względem fizycznym, zdolnymi do prokreacji. Chłopiec jest zdolny do wytrysku, a jego nasienie - płodne.

Wiek dojrzewania zależy od kraju i kultury oraz cech osobniczych, choć nie do końca poznaliśmy przyczyny tych zależności. Jedni chłopcy dojrzewają już między 9 a 10 rokiem życia, inni mając 13-14 lat - i jest to w obu wypadkach normalne.

Przeciętny wzrost mężczyzny od dzieciństwa do dorosłości

Dwuletni chłopiec waży przeciętnie cztery razy więcej niż w dniu urodzin. Później jego waga będzie stale się zwiększać, przeciętnie o około 2,5 kg rocznie. Każdego roku chłopiec urośnie około 6 cm aż do okresu przyspieszenia procesu wzrostu. Wówczas, między 12 a 14 rokiem życia chłopiec może przybrać na wadze około 16 kg, urosnąć o 20 cm. Jego ciało będzie bardziej muskularne, korpus wydłuży się, klatka piersiowa rozwinie. Chłopiec stanie się barczysty i smukły. Rozwój fizyczny będzie postępował jeszcze po dwudziestym roku życia.

Zmiany hormonalne

W okresie dojrzewania jądra, moszna i penis powiększają się znacznie. Rozwijają się również wewnętrzne narządy rozrodcze - pęcherzyki nasienne (produkujące nasienie), gruczoł prostaty - i chłopiec jest zdolny do wytrysku. Pojawiają się też drugorzędowe cechy płciowe - owłosienie w pachwinach i na twarzy, zmienia się głos (obniża o kilka tonów – mutacja).

Tematy z forum:

Następuje gwałtowne przyspieszenie procesu wzrostu i zmieniają się proporcje ciała. Chłopiec staje się szerszy w ramionach, jego korpus wydłuża się, klatka piersiowa rozwija - ciało przybiera kształt odwróconego trójkąta. Nogi i ręce wydłużają się i są bardziej umięśnione. Chłopiec jest silniejszy i barczysty. Zmiany te są spowodowane zwiększeniem produkcji hormonu wzrostu i testosteronu - męskiego hormonu płciowego.

W okresie pokwitania gruczoł przysadki znajdujący się w mózgu zwiększa produkcję hormonu wzrostu, odpowiedzialnego za przyrost wagi i wzrost chłopca. Testosteron i gonadotropina sprawiają, że w jądrach rozpoczyna się produkcja nasienia. Testosteron wpływa na rozwój męskich cech płciowych i prawdopodobnie w połączeniu z hormonem wzrostu, na powiększenie masy mięśniowej, co w konsekwencji czyni chłopca silniejszym.

Zmiany skórne

W okresie dojrzewania w wyniku działania testosteronu skóra staje się bardziej szorstka, a pory powiększają się. Następuje rozwój i uaktywnienie gruczołów potowych i łojowych.

Mutacja

Pod koniec okresu pokwitania, mniej więcej około 15 roku życia (choć nie jest to regułą), głos chłopięcy przechodzi mutację. Proces ten jest rezultatem rozrostu chrząstek krtaniowych strun głosowych, co obniża głos najczęściej o oktawę. Zmiany te również wywołuje testosteron.

Zmiany zachodzące w organizmie dojrzewającego chłopca

W okresie dojrzewania jądra zaczynają produkować testosteron, który wpływa na rozwój cech płciowych męskich.

Wiek młodzieńczy

Chociaż początek wieku młodzieńczego zbiega się z początkiem okresu dojrzewania, obejmuje on dekadę między dzieciństwem a dorosłością. Od czynników ekonomicznych i społecznych a nie od wieku, zależy jak długo będzie on trwał. W niektórych krajach siedemnastoletni mężczyźni uznani są już za dorosłych, pracują i utrzymują dom i rodzinę. W innych mężczyźni zawierają małżeństwa dopiero po ukończeniu okresu edukacji, mniej więcej w wieku 25-30 lat, a nawet później.

W wieku młodzieńczym człowiek potrafi już dokonywać racjonalnych wyborów i podejmować rozsądne decyzje. Pod względem zdolności do przyswajania nowych pojęć i zjawisk oraz myślenia jest teraz w okresie swoich największych możliwości. Młody chłopak podejmie próbę dostosowania się do zachodzących zmian fizycznych i sprostania oczekiwaniom społeczeństwa w którym żyje.

W czasie dojrzewania chłopiec staje się świadomy własnej seksualności. Coraz częściej miewa fantazje i sny erotyczne. W 18 roku życia chłopcy osiągają dojrzałość seksualną i są zdolni do przeżycia orgazmu i ejakulacji. Około 15 roku życia większość z nich będzie przeżywać orgazmy dwa lub trzy razy w tygodniu (przeciętnie), najczęściej podczas snu i masturbacji, ale także np. pettingu. W tym wieku prawie wszyscy chłopcy masturbują się i nie jest to szkodliwe czy nienormalne.

Wzwód penisa

Ciała jamiste prącia zostają napełnione krwią, co powoduje wzwód.

Tematy z forum:

Pierwsze intymne kontakty chłopców z dziewczętami ograniczają się zwykle do pettingu - pieszczot genitaliów i stymulowania innych erogennych okolic ciała, co prowadzi zwykle do orgazmu, ale bez stosunku. Dzisiaj, kiedy powszechnie dostępne są środki antykoncepcyjne, wielu ludzi uważa akt miłosny za naturalny przejaw seksualności. Jednakże w wypadku chłopców do pierwszego zbliżenia zwykle dochodzi nie z miłości, jak to bywa w wypadku dziewcząt. Szacuje się, że około 3/4 mężczyzn prowadziło życie seksualne jeszcze przed małżeństwem, zwykle pierwszy stosunek mieli pomiędzy 18 a 20 rokiem życia, a około 50% mężczyzn przeżyło inicjację jeszcze przed 19 rokiem życia.

Dojrzałość

Zdolność do ejakulacji zdrowej i płodnej spermy jest oznaką dojrzałości seksualnej młodego mężczyzny, ale nie jest to równoznaczne z osiągnięciem dojrzałości emocjonalnej i społecznej. Ten proces będzie trwał o wiele dłużej. Trudno stwierdzić, kiedy zaczyna się i kończy okres dojrzałości seksualnej. Mężczyzna może być aktywny seksualnie do późnej starości.

Ojcostwo

Obecnie można zauważyć wzrost zainteresowania mężczyzn ciążą i porodem partnerki. Mężczyźni potrafią bardzo zaangażować się w te wydarzenia i często wspierają ciężarną kobietę, martwią się o nią i nie narodzone dziecko.

W wieku średnim kobiety i mężczyźni miewają kłopoty z zachowaniem równowagi emocjonalnej. Przeminęła już młodość, niektóre ambicje pozostały nie zrealizowane, praca nie przynosi satysfakcji, partner stał się nudny - wszystko to może być trudne do zniesienia i wywoływać depresję. Jeden z najczęściej spotykanych w tym okresie problemów to impotencja, której rezultatem jest depresja. Zwykle problem okazuje się przejściowy, pomocna może okazać się życzliwość partnerki.

Po czterdziestce

Po czterdziestce jądra produkują coraz mniej testosteronu i nasienia, jest to jednak proces stopniowy i trwa około 20-30 lat. Skutkiem tego jest zmniejszenie rozmiaru i twardości jąder, mniejsza płodność, trudności z osiągnięciem wzwodu i wydłużenie czasu pomiędzy ejakulacją a kolejną erekcją. Dobre zdrowie, pewna sprawność i partnerka zainteresowana seksem - to ważne czynniki, mające wpływ na aktywność seksualną starszych mężczyzn.

Pokrewne artykuły