Bezpieczenstwo IT

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

DAngel
Początkujący
Początkujący
Posty: 0
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:12
Skąd: zewszad
Płeć:

Bezpieczenstwo IT

Postautor: DAngel » 28 cze 2008, 13:20

W zasadzie jako nowy uzytkownik powinnam sie przywitac ale to ze "nowy" nie oznacza ze nowy ;)

Tak sobie pisze zeby sie dowiedziec czy zastanawialiscie sie kiedys nad problemem bezpieczenstwa IT. Czy korzystacie z szyfrowania danych na dysku? Moze szyfrujecie cale dyski? Slyszeliscie o tym w ogole?
No i anonimowosc w sieci. Mowi sie ze iluzoryczna, ale... przed chwila bylam w Szwecji a teraz pisze z Paryza. Mozna wiec.

Tylko po co to robic. W koncu wszyscy maja legalne oprogramowanie i nie musza szyfrowac dyskow bo jak im wjedzie policja to nie znajdzie ani nielegalnego windowsa, ani mp3jek badz innych programow gdyz wszystko maja legalne. No i nie maja tez zadnych poufnych ani prywatnych danych. Np fotek z facetem... lub bez.

Jesli jest inaczej niz wyzej napisalam to dlaczego nie szyfrujecie dyskow? Nie ma wszak jak dobry 256 bitowy protokolik, kilkudziesiecioznakowe haselko i policja chocby podlaczyla komputer do sprzetu NASA to nie zlamia go wczesniej niz za kilka lat.

Pisze to chyba dlatego zeby spopularyzowac bezpieczenstwo informatyczne. Nigdy nie wiadomo co rzad albo szeroko pojeta wladza zbiera na temat obywateli. Moze kiedys sie to przyda lub nawet bedzie konieczne.
Awatar użytkownika
shaman
Weteran
Weteran
Posty: 2261
Rejestracja: 16 cze 2005, 15:30
Skąd: Polska
Płeć:

Postautor: shaman » 28 cze 2008, 14:23

Komputer domowy ma być stabilny, łatwy w obsłudze, dostępny dla wszystkich, szybki. Póki nie generuję ruchu w sieci 24h nikt się mną nie zainteresuje.

Laptop inna sprawa.

A jako że najciemniej jest pod latarnią, najlepiej niektóre rzeczy przechowywać w Internecie. A topy topów... na kartach, pendrivach, dyskach zewnętrznych. Proste, domowe zasady :)
DAngel
Początkujący
Początkujący
Posty: 0
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:12
Skąd: zewszad
Płeć:

Postautor: DAngel » 28 cze 2008, 17:48

Zaszyfrowanie dysku AESem nie jest trudne a jakie skuteczne. Zwlaszcza ze on szyfruje "w locie".

Pozdrowienia z USA ;)
Awatar użytkownika
pani_minister
Administrator
Administrator
Posty: 2011
Rejestracja: 23 kwie 2006, 05:29
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: pani_minister » 28 cze 2008, 20:30

DAngel pisze:i policja

To w końcu o bezpieczeństwo chodzi, czy może o ukrywanie śladów przestępstw tudzież nieprawomyślnych, wywrotowych teorii antypaństwowych? :>

A proxy bawisz sie w jakimś określonym celu, czy tak bezprzyczynowo for fun?

Pozdrowienia z Dublina.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2008, 20:34 przez pani_minister, łącznie zmieniany 2 razy.
DAngel
Początkujący
Początkujący
Posty: 0
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:12
Skąd: zewszad
Płeć:

Postautor: DAngel » 28 cze 2008, 22:05

Rozne sa powody szyfrowania danych na dysku. Z regoly chodzi o ochrone przed wladza ;) Czy to z powodu naruszania wolnosci przez w/w czy tez ewidentnego lamania przez szyfrujacego prawa.

mp3, piraty inne nielegalne tresci. Ale rowniez np wlasne zdjecia. Zreszta to pisalam wczesniej.

W proxy sie nie bawie. Jest zbyt prymitywne. Uzywam TORa. A przyczyny sa nieistotne, wszak i tak wszystko co pisze moze byc fantazja lub sprytna prowokacja. Ja wcale nie musze miec na imie Marta, moge Marek. A w ogole to wszystko zmyslilam :P
Awatar użytkownika
Dzindzer
Moderator
Moderator
Posty: 7882
Rejestracja: 16 lis 2005, 20:01
Skąd: Z Twoich Snów
Płeć:

Postautor: Dzindzer » 28 cze 2008, 22:05

DAngel pisze:Slyszeliscie o tym w ogole?

nie słyszałam o tym wcześniej.
No i anonimowosc w sieci. Mowi sie ze iluzoryczna, ale... przed chwila bylam w Szwecji a teraz pisze z Paryza. Mozna wiec.

Można. Ale dla mnie to nadal iluzja

DAngel pisze:W koncu wszyscy maja legalne oprogramowanie

<hahaha>

Jesli jest inaczej niz wyzej napisalam to dlaczego nie szyfrujecie dyskow?

bo pierwszy raz o tym słyszę. I nie mam paranoi i nie wiem po co by mi to było i jeszcze nie wiem co to

DAngel pisze:Nie ma wszak jak dobry 256 bitowy protokolik, kilkudziesiecioznakowe haselko i policja chocby podlaczyla komputer do sprzetu NASA to nie zlamia go wczesniej niz za kilka lat.

aleeeee cudeńko

DAngel pisze:Nigdy nie wiadomo co rzad albo szeroko pojeta wladza zbiera na temat obywateli.

że niby na mój temat ?? O nie, ja nie chce by na mój

shaman pisze:dostępny dla wszystkich,

jakich wszystkich ??
mój jest tylko mój

shaman pisze:Laptop inna sprawa.

jak to inna ??

shaman pisze:Póki nie generuję ruchu w sieci 24h nikt się mną nie zainteresuje.

znaczy jak przez 24 h nie wyłączę kompa albo i dłużej i powtaża sie to często to sie mogą interesować ??
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 28 cze 2008, 22:57

Mnie nieco temat zaciekawił, bo pierwszy raz słyszę.
Awatar użytkownika
pani_minister
Administrator
Administrator
Posty: 2011
Rejestracja: 23 kwie 2006, 05:29
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: pani_minister » 28 cze 2008, 23:36

i tak wszystko co pisze moze byc fantazja lub sprytna prowokacja

Tak, ale takie rzeczy zwykło się leczyć.
Tyle, że w dobie internetu są zbyt powszechne, żeby kogokolwiek zaprzątnąć :]
DAngel
Początkujący
Początkujący
Posty: 0
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:12
Skąd: zewszad
Płeć:

Postautor: DAngel » 29 cze 2008, 00:03

Sa ludzie zyjacy przez cale zycie w blogiej nieswiadomosci i sa ludzie ktorzy wiedza na czym swiat stoi.
Teoretycznie jak sie nic nie robi zlego to nic nie zrobia. Bo i po co sie zajmowac szaraczkiem.

Jak sie zacznie pisac o rzeczach nielegalnych to moga zrobic. Albo jak beda chcieli pozyskac szantazem jakies informacje, moze pozyskac do wspolpracy. Wowczas zainteresuja sie na jakie strony kto wchodzi, co pisze w internecie, jakie maile wysyla... Nawet jak nie beda to rzeczy nielegalne to informacje do teczki sie znajda.
A w internecie rzeczy potrafia zostawac dlugo. Nie wiadomo na jakim stanowisku sie bedzie pracowac za dwa lata i czy czasem nie na jakims im przydatnym. A moze pozna sie kogos.

Z pewnoscia TORa uzywaja agencje rzadowe, szpiedzy, wywiad itd. Ministerstwa takze. TORa uzywaja libertarianie chcacy sie uwolnic od kontroli panstwowej, rozny element przerstepczy typu gangster komunikujacy sie ze swoim prawnikiem, pedofile, terrorysci itd.Zreszta wystarczy zobaczyc na onionforum dzialajace w sieci TOR jakie tam sa poruszane tematy. Pomijajac chorych dewiantow niektore calkiem ciekawe. Jak np o przekraczaniu granicy nielegalnym, podrabianiu dokumentow, jak sie pozbyc zwlok itd. Ostatnio nawet pojawil sie temat o Bolku.

Naturalnie forum jest monitorowane przez odpowiednie sluzby. Niemniej jednak nie ma tam cenzury i jest w zasadzie anonimowe. Adresu nie podam bo jak ktos chce to znajdzie.

Ale internet internetem. Nie kazdego moze interesowac takie cos. Za to dziwie sie ze nie interesuje szyfrowanie danych. Zamiast miec mase plyt z piratami wrzucic wszystko na zaszyfrowany dysk i mozna spac spokojnie. Nie beda dla piratow lamac szyfru. A nie jestem na tyle naiwna by wierzyc w to ze wiecej niz 1% internautow ma w 100% legalny soft i inne rzeczy.

Dla zainteresowanych szyfrowaniem haslo na dzis: TrueCrypt. Reszte mozna znalezc.

Aha - pisze zza TORa troche dla zabawy a troche dlatego zeby nie bylo wiadomo jaki mam/mialam tu profil ;)
Ostatnio zmieniony 29 cze 2008, 00:06 przez DAngel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pani_minister
Administrator
Administrator
Posty: 2011
Rejestracja: 23 kwie 2006, 05:29
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: pani_minister » 29 cze 2008, 00:10

a troche dlatego zeby nie bylo wiadomo jaki mam/mialam tu profil

A dlaczego uważasz to za takie istotne? :|
Ostatnio zmieniony 29 cze 2008, 18:33 przez pani_minister, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
shaman
Weteran
Weteran
Posty: 2261
Rejestracja: 16 cze 2005, 15:30
Skąd: Polska
Płeć:

Postautor: shaman » 29 cze 2008, 00:25

Dzindzer pisze:shaman napisał/a:
dostępny dla wszystkich,


jakich wszystkich
mój jest tylko mój

A mój nie jest mój, tylko dla domu. Dlatego ma być dla wszystkich domowników.

Dzindzer pisze:shaman napisał/a:
Laptop inna sprawa.


jak to inna

Bo laptop jest dla mnie, a nie dla domowników. Nie widziałaś reklamy HP? ;-)

Dzindzer pisze:shaman napisał/a:
Póki nie generuję ruchu w sieci 24h nikt się mną nie zainteresuje.


znaczy jak przez 24 h nie wyłączę kompa albo i dłużej i powtaża sie to często to sie mogą interesować

Jeśli nie będziesz 24h ściągać z torrentów po 1-2mb/s to nie zainteresują się. Ani rząd, ani provider.

DAngel, hakier z Ciebie jakiego świat nie widział...
Awatar użytkownika
whisperer
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 15
Rejestracja: 23 cze 2008, 02:12
Skąd: inąd
Płeć:

Postautor: whisperer » 29 cze 2008, 00:33

A ja sobie tak myślę, że jakby rząd czy szeroko pojęta władza chciałyby wyszukać przez internet zboczeńców, wykolejeńców, czy osoby o poglądach skrajnie nieodpowiadających "systemowi" to stworzyłyby właśnie takie to niby bezpieczne fora czy grupy dyskusyjne. Bo po co wertować komputery 38 milionów ludzi, co swoją drogą jest chyba awykonalne, jak można ich zebrać w jednym miejscu i wybierać perełki powolutku nie wzbudzając podejrzeń. Pomysł idealny, określone osoby zbierają się w społeczność i agitują na takich forach jak chociażby tutaj. Reklama o haśle na kilkadziesiąt znaków do złamania przez kogośtam na dwa lata (tudzież wszelakie inne nowinki kodu zabezpieczającego) - poczucie bezpieczeństwa, ludzie chętniej napiszą co myślą/wiedzą i tak dalej...
To tak na moją chłopską logikę, do tego typu rewelacji podchodzę z dystansem jak do "z archiwum X".
Swoją drogą ciekawe czy tam banery reklamowe śmigają na tym forum ? <diabel>
"Nie utożsamiam się z niczym, sam ze sobą mam niewiele wspólnego." J. Pilch
Awatar użytkownika
shaman
Weteran
Weteran
Posty: 2261
Rejestracja: 16 cze 2005, 15:30
Skąd: Polska
Płeć:

Postautor: shaman » 29 cze 2008, 00:38

whisperer, troszkę przedobrzyłeś, bo zwykle ludzie chcący "coś" obejść są inicjatorami tego typu miejsc, ale fakt, jeśli szukasz policyjnego szperacza, to udaj się właśnie tam.

[ Dodano: 2008-06-29, 00:41 ]
... bo co jak co, ale TOR akurat anonimowości Ci nie zapewni, a już na pewno nie w konfrontacji z policją : )
Awatar użytkownika
whisperer
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 15
Rejestracja: 23 cze 2008, 02:12
Skąd: inąd
Płeć:

Postautor: whisperer » 29 cze 2008, 00:47

whisperer, troszkę przedobrzyłeś, bo zwykle ludzie chcący "coś" obejść są inicjatorami tego typu miejsc, ale fakt, jeśli szukasz policyjnego szperacza, to udaj się właśnie tam.

Teoria spiskowa dobra jak każda inna ;) Mi to zwyczajnie się kupy nie trzyma, to całe agitowanie tutaj na forum... można wnioskować że podobne posty pojawiły się na innych forach. To trochę jak reklamować w kręgach znajomych (i "znajomych") zespół z podziemia, żeby zrobić z nim festiwal w opolu (tak tak, ten puszczany na tvp1) ;]
Co do mojej logiki, to chyba faktycznie bardziej prawdopodobne jest, że ktoś z tego zwyczajnie czerpie zyski.
Jest gdzieś pewnie forum stworzone do celach o jakich się tutaj pisze i "czyste" ale też pewnie o nim nie usłyszymy, znaczy przynajmniej ja nie sądzę bym usłyszał.
"Nie utożsamiam się z niczym, sam ze sobą mam niewiele wspólnego." J. Pilch
DAngel
Początkujący
Początkujący
Posty: 0
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:12
Skąd: zewszad
Płeć:

Postautor: DAngel » 29 cze 2008, 07:54

DAngel, hakier z Ciebie jakiego świat nie widział...
Czy ja gdziekolwiek napisalam ze jestem hakerem?

whisperer - masz racje. Z tym ze TOR dziala i namierzyc jest bardzo trudno. A nawet jesli, to za samo pisanie jeszcze nic nie zrobia, musza znalezc na dysku materialy. Poza tym troche przesadzasz z tym dystansem. Nie masz pewnosci kto co tam pisze, czy jest to troll, prowokacja a moze jakis klon. Wazne ze dopoki zza TORa nie wychodzisz to jestes bezpieczny, inna sprawa jak sie zacznie z kims umawiac w realu. No i nie wiem czemu akurat TORa jako najwazniejsza tresc mojego przeslania wziales. Pisalam tez o szyfrowaniu, a to jest juz wg mnie znacznie wazniejsze.

bo co jak co, ale TOR akurat anonimowości Ci nie zapewni, a już na pewno nie w konfrontacji z policją : )

Dlaczego tak uwazasz?
Awatar użytkownika
shaman
Weteran
Weteran
Posty: 2261
Rejestracja: 16 cze 2005, 15:30
Skąd: Polska
Płeć:

Postautor: shaman » 29 cze 2008, 13:11

DAngel pisze:whisperer - masz racje. Z tym ze TOR dziala i namierzyc jest bardzo trudno. A nawet jesli, to za samo pisanie jeszcze nic nie zrobia, musza znalezc na dysku materialy. Poza tym troche przesadzasz z tym dystansem. Nie masz pewnosci kto co tam pisze, czy jest to troll, prowokacja a moze jakis klon. Wazne ze dopoki zza TORa nie wychodzisz to jestes bezpieczny, inna sprawa jak sie zacznie z kims umawiac w realu. No i nie wiem czemu akurat TORa jako najwazniejsza tresc mojego przeslania wziales. Pisalam tez o szyfrowaniu, a to jest juz wg mnie znacznie wazniejsze.

whisperer ma tendencje do dyskutowania na tematy o których nie ma pojęcia, so...

A szyfrowanie, cóż. Przydaje się dopiero wtedy, gdy masz już CBA w domu. A jeśli jesteś szarym ssaczem filmów z torrentów rozmawiającym o seksie heteroseksualnym w pozycji klasycznej - CBA nie przyjdzie. W związku z tym kilka zdjęć i haseł na zaszyfrowanym pendrivie + kilka zaszyfrowanych folderów wystarczy. Oczywiście, jeśli innym użytkownikom komputera i Tobie nie przeszkadza całkowite zaszyfrowanie (tu wchodzi w grę już konserwacja, wyskakujące komunikaty i inne czary) - super <browar>

DAngel pisze:Cytat:
bo co jak co, ale TOR akurat anonimowości Ci nie zapewni, a już na pewno nie w konfrontacji z policją : )


Dlaczego tak uwazasz?

- Ziutek, jakaś małolata się powiesiła, weź znajdź kilku pedzi, trzeba zająć czymś tych pismaków.

Co w pierwszej kolejności robi Ziutek? Ziutek ciemny wchodzi na czat z nickiem "Ola_14" i czeka. Ziutek oświecony podłącza 5 kompów do TORa (m.in.) i filtruje przekierowania. Proste? Oczywiste? Dalej się domyślasz :)
Awatar użytkownika
whisperer
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 15
Rejestracja: 23 cze 2008, 02:12
Skąd: inąd
Płeć:

Postautor: whisperer » 29 cze 2008, 14:23

DAngel pisze:whisperer - masz racje. Z tym ze TOR dziala i namierzyc jest bardzo trudno. A nawet jesli, to za samo pisanie jeszcze nic nie zrobia, musza znalezc na dysku materialy. Poza tym troche przesadzasz z tym dystansem. Nie masz pewnosci kto co tam pisze, czy jest to troll, prowokacja a moze jakis klon. Wazne ze dopoki zza TORa nie wychodzisz to jestes bezpieczny, inna sprawa jak sie zacznie z kims umawiac w realu. No i nie wiem czemu akurat TORa jako najwazniejsza tresc mojego przeslania wziales. Pisalam tez o szyfrowaniu, a to jest juz wg mnie znacznie wazniejsze.

Temat TORa wydał mi się ciekawszy, to wszytko.
Jeśli chodzi o szyfrowanie dysków to mam pytanie: czy policja/prokuratura nie ma prawa żądać podania hasła od użytkownika mogąc go oskarżyć o utrudnianie śledztwa?
"Nie utożsamiam się z niczym, sam ze sobą mam niewiele wspólnego." J. Pilch
Awatar użytkownika
shaman
Weteran
Weteran
Posty: 2261
Rejestracja: 16 cze 2005, 15:30
Skąd: Polska
Płeć:

Postautor: shaman » 29 cze 2008, 17:18

whisperer pisze:Jeśli chodzi o szyfrowanie dysków to mam pytanie: czy policja/prokuratura nie ma prawa żądać podania hasła od użytkownika mogąc go oskarżyć o utrudnianie śledztwa?

W pokoiku z jedną żarówką są zupełnie inne prawa niż w Monitorze, to jedno mogę Ci powiedzieć na pewno : )
Awatar użytkownika
Mona
Weteran
Weteran
Posty: 2944
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:34
Skąd: Gdynia
Płeć:

Postautor: Mona » 29 cze 2008, 18:08

DAngel pisze:Moze szyfrujecie cale dyski? Slyszeliscie o tym w ogole?

Trzeba byłoby zacząć, bo mam takie strasznie tajne dane w kompie, że czacha dymi <diabel>
Nie no, temat ciekawy, tylko co zwykły user AŻ takiego przechowuje w kompie? <hmm>
pani_minister pisze:Pozdrowienia z Dublina.

;DD
DAngel pisze:Ja wcale nie musze miec na imie Marta, moge Marek

Taa, a ja mam penisa <pijak> Czasami 8)
Dzindzer pisze:że niby na mój temat ?? O nie, ja nie chce by na mój

Nie ma, że nie chce - będą mieli i już <hahaha> Dzin... <przytul>
DAngel pisze:Czy ja gdziekolwiek napisalam ze jestem hakerem?

A haker pisze o tym, kim jest? ;DD
Ostatnio zmieniony 29 cze 2008, 18:09 przez Mona, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cause we all have wings, but some of us don’t know why"

Joe Cocker
DAngel
Początkujący
Początkujący
Posty: 0
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:12
Skąd: zewszad
Płeć:

Postautor: DAngel » 29 cze 2008, 18:21

Ziutek oświecony podłącza 5 kompów do TORa (m.in.) i filtruje przekierowania. Proste? Oczywiste? Dalej się domyślasz
Filtruje przekierowania? Czy Ty wiesz jak dziala TOR?

eśli chodzi o szyfrowanie dysków to mam pytanie: czy policja/prokuratura nie ma prawa żądać podania hasła od użytkownika mogąc go oskarżyć o utrudnianie śledztwa?

Wpierw z punktu widzenia prawa.

Jesli przesluchuja Cie jako podejrzanego to mozesz klamac albo w ogole odmowic skladania zeznan. Wszelakich.
Jesli jako swiadka mozesz odmowic odpowiedzi na pytania.

- Jakie jest haslo?
- Odmawiam odpowiedzi na pytanie

Kiedy mozna odmowic? Jesli moze to narazic na odpowiedzialnosc karna kogos z Twoich najblizszych. Np brata lub rodzicow. Czyli gdyby na zaszyfrowanym dysku byly filmiki jak Twoj brat gwalci dziewczyne to mozesz odmowic skladania zeznan. Jak nie ma NIC obciazajacego rodzine to... dalej mozesz odmawiac, poniewaz oni nie wiedzac co tam jest nie wiedza ze nie ma tam nic co by ich obciazalo. Proste.

A teraz z punktu widzenia:
W pokoiku z jedną żarówką są zupełnie inne prawa niż w Monitorze, to jedno mogę Ci powiedzieć na pewno : )
Tu klania sie powiedzenie ze zycie jest sztuka wyboru. Jesli policja lamie prawo i zneca sie nad Toba to mozesz im powiedziec lub nie. Zalezy co tam masz. Jak pierdoly to lepiej powiedziec. Jak np rozbierane fotki swoje lub/i partnera/rki to pytanie co bardziej cenisz: honor czy swoje zycie/zdrowie/brak cierpienia. Jak tam sa nielegalne programy to co bardziej cenisz: wysokie kary grzywny (moze pozbawienie wolnosci, nie wiem co grozi zapiraty) ktore sprawia ze sie nie wyplacisz lub brak cierpien/zdrowie/zycie. Jesli masz tam materialy bardzo zbocozne jak np pedofilskie to jest jeszcze konkretniejsza odpowiedzialnosc. Szczerze mowiac ja juz w kwestii honoru bym nie powiedziala hasla. Tzn wole zginac niz pozwolic zeby jakies debile ogladaly mnie w sytuacjach intymnych. Dlaczego zginac? Przeciez mnie nie zabija. Bo to jest troche tak jak ze szpiegiem. Albo sypniesz od razu jak Cie zlapia albo stwierdzasz ze moga Ci obcinac palce, gwalcic, podpalac palnikiem, podlaczac do pradu i ostatecznie zabic a nie powiesz. Nie ma opcji posredniej, gdzie wiesz ze zniesiesz np lamanie palcow ale obcinania juz nie. Trzeba postawic na szali wszystko co sie ma zeby wygrac. Ale jak wspomnialam, policja ograniczy sie do bicia. Nie mozna bic tak zeby nie byl osladow. Tzn mozna w ograniczonym zakresie. Tak wiec i tak wyjdzie na obdukcji. To juz nie czasy UB/SB.

Jeszcze odnosnie hasla:
w TrueCrypcie oprocz hasla mozna ustawic pliku klucze i sciezki dostepu. Tzn ze haslo nie wystarczy, musisz podac okreslony plik, a program sprawdza jego pierwsze 1024kb.
Jesli skasujesz plik to mozna ostatecznie podac nawet haslo. Ponadto TrueCrypt ma mozliwosc tworzenia ukrytych danych. Tzn ze podasz komus haslo i wyskocza mu dane nieszkodliwe. Wpiszesz inne haslo i dane beda zupelnie inne...
Ostatnio zmieniony 29 cze 2008, 18:33 przez DAngel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
shaman
Weteran
Weteran
Posty: 2261
Rejestracja: 16 cze 2005, 15:30
Skąd: Polska
Płeć:

Postautor: shaman » 29 cze 2008, 19:43

DAngel pisze:Filtruje przekierowania? Czy Ty wiesz jak dziala TOR?

Ni w ząb, naucz mnie.

Mnie się wydaje, czy tylko jedna osoba wydaje się podchodzić poważnie do tematu?

Żeby więc nie dać tej osobie powodów do "ach próbowałam, ale jednak to prawda, ignoranci w tej dziedzinie sami", powiem: źle się do tego zabrałaś. Wystarczyło podać kilka słów, które zainteresowani wpisaliby sobie w google. A tak, to się rozczarujesz, bo nikt nie posłucha.
Awatar użytkownika
Dzindzer
Moderator
Moderator
Posty: 7882
Rejestracja: 16 lis 2005, 20:01
Skąd: Z Twoich Snów
Płeć:

Postautor: Dzindzer » 29 cze 2008, 23:01

shaman pisze:A tak, to się rozczarujesz, bo nikt nie posłucha.

ja sie zawiesiłam na tym, ze policja sie ogranicza jedynie do bicia.

A na czy polega szyfrowanie dysku ??
I czy to sie wiąże z jakimiś upierdliwościami dla mnie ??

A ja to bym się policji nic a nic nie wygadała, ani kawałeczka hasła nie podała
Awatar użytkownika
whisperer
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 15
Rejestracja: 23 cze 2008, 02:12
Skąd: inąd
Płeć:

Postautor: whisperer » 29 cze 2008, 23:11

A ja nie rozumiem, że policja mając nakaz z prokuratury może przeszukać mi chałupę, a nie może przeszukać komputera, jeśli im nie podam hasła i co więcej, że nie grozi mi za to odpowiedzialność karna w sytuacji jeśli albo są tam materiały obciążające kogoś z moich bliskich albo stworze podejrzenie, że takie tam są.
Pewnie nic nie zrozumiałem i zaraz shaman to napisze, za co z góry mu dziękuję...
Ostatnio zmieniony 29 cze 2008, 23:13 przez whisperer, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie utożsamiam się z niczym, sam ze sobą mam niewiele wspólnego." J. Pilch
DAngel
Początkujący
Początkujący
Posty: 0
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:12
Skąd: zewszad
Płeć:

Postautor: DAngel » 30 cze 2008, 22:24

Ni w ząb, naucz mnie.

http://www.torproject.org/index.html.pl

eby więc nie dać tej osobie powodów do "ach próbowałam, ale jednak to prawda, ignoranci w tej dziedzinie sami", powiem: źle się do tego zabrałaś. Wystarczyło podać kilka słów, które zainteresowani wpisaliby sobie w google. A tak, to się rozczarujesz, bo nikt nie posłucha.
Co prawda nie wiadomo nigdy czy jestem kobieta czy facetem, ale pisze jako kobieta wiec wypadaloby tak sie do mnie zwracac ;) I podalam kilka slow. Dawno temu. TOR, onionforum, truecrypt, aes. Wszystko mozna znalezc.

A na czy polega szyfrowanie dysku ??
I czy to sie wiąże z jakimiś upierdliwościami dla mnie ??
Jesli szyfrujesz wszystko to tak. Bo problem jest z partycja systemowa. Ale jesli tylko dysk bez systemu lub w ogole pewne miejsce na dysku to nie. Tzn szyfrowanie dysku wymaga jego formatu wiec jest to klopot. Ale jest opcja najwygodniejksza:

1. tworzysz sobie jakis plik. Np spistresci.doc
2. wskazujesz go truecrypt'owi jako miejsce do szyfrowania
3. klikasz ile ma miec pojemnosci. Zalezy to oczywiscie od Twojego miejsca na HDD. Jak zaznaczysz ze 10GB to ten plik bedzie mial 10GB. Bez wzgledu na to czy tyle w niego zapiszesz czy nie
4. Ustawiasz haslo i inne dodatkowe opcje. Choc wystarczy haslo. Jakie to sa dodatkowe opcje? Np wskazanie pliku klucza (program sprawdza poczatek pliku oprocz hasla wiec plik nie moze sie zmieniac), wskazanie sciezki dostepu (program bierze sciezke dostepu do jakiegos pliku wiec musi byc identyczna) lub nawet wskazanie urzadzenia ktore jak podlaczysz to bedzie rozpoznawalne przez program. Tego ostatniego jeszcze nie sprawdzalam. Ale wydaje sie to nieglupie podlaczac klucze_USB i w ten sposob rozszyfrowywac plik.
5. Ustawiasz jako co ma byc widziany plik z danymi. Jako dysk, dysk wymienny ub tylko do odczytu.
6. Wchodzisz w moj komputer, pojawia sie dodatkowy dysk, wchodzisz i pracujesz tam, a program w locie wszystko szyfruje (jak tam kopiujesz cos) lub rozszyfrowuje (jak stamtad kopiujesz na zewnatrz). A wszystko sie zapisuje w tamtym pliku. Po skonczonej pracy klikasz zeby rozlaczylo urzadzenie, dysk znika a zostaje plik... Wygodne i proste.
a nie może przeszukać komputera, jeśli im nie podam hasła
Moze komputer. Tylko ze bez hasla pomimo ze moze to jednak nie moze bo nie umie ;)
co więcej, że nie grozi mi za to odpowiedzialność karna w sytuacji jeśli albo są tam materiały obciążające kogoś z moich bliskich albo stworze podejrzenie, że takie tam są.
Jesli sa to nie gorzi. Jezeli stworzysz - nie musisz tworzyc. Odmawiasz i tyle. Dopiero jak zlamia jakims cudem haslo i zobacza ze tam tego nie ma to jak beda pamietali to Ci moga postawic jakis zarzut.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2008, 22:27 przez DAngel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
shaman
Weteran
Weteran
Posty: 2261
Rejestracja: 16 cze 2005, 15:30
Skąd: Polska
Płeć:

Postautor: shaman » 30 cze 2008, 22:43

DAngel pisze:Co prawda nie wiadomo nigdy czy jestem kobieta czy facetem, ale pisze jako kobieta wiec wypadaloby tak sie do mnie zwracac

Czy w zacytowanym fragmencie zwracam się inaczej?

DAngel pisze:I podalam kilka slow. Dawno temu. TOR, onionforum, truecrypt, aes. Wszystko mozna znalezc.

Oczywiście, chwała Tobie. Nawet na mały tutorial się wysiliłaś, wyręczając np mnie. Więc moje biadolenie coś daje :D
Dobry temat.
Awatar użytkownika
pani_minister
Administrator
Administrator
Posty: 2011
Rejestracja: 23 kwie 2006, 05:29
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: pani_minister » 30 cze 2008, 22:47

DAngel pisze:1. tworzysz sobie jakis plik
[...]
dysk znika a zostaje plik... Wygodne i proste.


A potem zapominasz hasła / gubisz je / inny czort.
Ile ja plików w ten sposób straciłam [:D]

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 406 gości