Grupa krwi

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Awatar użytkownika
Hyhy
Weteran
Weteran
Posty: 2611
Rejestracja: 29 mar 2004, 01:41
Skąd: Warszawa
Płeć:

Grupa krwi

Postautor: Hyhy » 24 paź 2007, 18:54

Mam takie pytanie - chodzi o takie naklejki:
http://www.allegro.pl/item257874042_dwi ... _t_n_.html

o ktorych mysle zeby sobie zamowic. Czy w razie wypadku (odpukac) lekarz ma prawo udzielic pomocy na podstawie informacji z naklejki na dowodzie? Czy ma prawo i obowiazek pobrac moje organy?

I jak jest z tatuazem na nadgarstku - kolezanka ma takowy z grupa krwi - czy to upowaznia do odpowiedniego dzialania?
"Jest taka cierpienia granica, za ktora sie usmiech pogodny zaczyna...Hyhy "

hyhy e(L)o :)
Awatar użytkownika
Mona
Weteran
Weteran
Posty: 2944
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:34
Skąd: Gdynia
Płeć:

Postautor: Mona » 25 paź 2007, 19:12

Hyhy pisze:Czy w razie wypadku (odpukac) lekarz ma prawo udzielic pomocy na podstawie informacji z naklejki na dowodzie?

Absolutnie nie ma prawa :)
Hyhy pisze:I jak jest z tatuazem na nadgarstku - kolezanka ma takowy z grupa krwi - czy to upowaznia do odpowiedniego dzialania?

Też nie :)
Podstawą do działania jest odpowiednie zaświadczenie potwierdzające grupę krwi.
Hyhy pisze:Czy ma prawo i obowiazek pobrac moje organy?

Z tym jest tak samo :)
Hyhy, pomyśl - gdybyś był lekarzem, to zaufałbyś tatuażowi i naklejce na dowodzie? ;DD
Tak ciężko 2 x oddać krew w celu zbadania jej na grupę? :>

Ja noszę w torebce zalaminowaną kartkę ze starego dowodu, na której mam pieczątkę z grupą krwi wbitą przez stację krwiodawstwa - wygląda wiarygodniej? ;)
"Cause we all have wings, but some of us don’t know why"

Joe Cocker
Awatar użytkownika
pani_minister
Administrator
Administrator
Posty: 2011
Rejestracja: 23 kwie 2006, 05:29
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: pani_minister » 25 paź 2007, 19:17

Mona pisze:gdybyś był lekarzem, to zaufałbyś tatuażowi i naklejce na dowodzie?

Ja bym zaufała. Dla mnie tatuaż jest równie wiarygodny, co kartka ze starego dowodu, na której nawet nazwiska nie ma :> I po co na miłość boską ktoś miałby nie swoją grupę krwi sobie na dowodzie naklejać?
Ostatnio zmieniony 25 paź 2007, 19:17 przez pani_minister, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Elspeth
Weteran
Weteran
Posty: 1525
Rejestracja: 15 lip 2004, 12:22
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: Elspeth » 25 paź 2007, 19:17

Hyhy pisze:Czy ma prawo i obowiazek pobrac moje organy?

Prawo chyba ma, ale nie ze względu na naklejkę. Nie wiem Charlie powinien wyjaśnić jak to jest z prawnej strony. Mi wydaje się, że jeśli nie zostałeś wpisany gdzieś tam do rejestru przeciwników pobrania organów to nie mogą ich pobrać. W przeciwnym razie mogą śmiało ale i tak niestety pytają rodziny. Poza tym jeśli chodzi o stwierdzenie grupy krwi w takich przypadkach raczej chyba zlecają to badanie na cito.
Non! Rien de rien... Non ! Je ne regrette rien !
Awatar użytkownika
Mona
Weteran
Weteran
Posty: 2944
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:34
Skąd: Gdynia
Płeć:

Postautor: Mona » 25 paź 2007, 19:24

No tak, Elspeth, ale mają prawo nie na podstawie jakiegoś świstka, który Hyhy będzie nosił przy sobie i nawet, jesli podpisze się pod tym, to ściągną grafologa, na cito? :)
"Cause we all have wings, but some of us don’t know why"



Joe Cocker
Awatar użytkownika
Elspeth
Weteran
Weteran
Posty: 1525
Rejestracja: 15 lip 2004, 12:22
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: Elspeth » 25 paź 2007, 19:27

Mona pisze:ale mają prawo nie na podstawie jakiegoś świstka, który Hyhy będzie nosił przy sobie

Świstek sobie wsadzą w dupę ;) Na cito to oni zrobią badanie krwi, żeby sprawdzić jaka jest grupa i chyba ewentualnie (to mój domysł :? ) na jakieś choroby.
Non! Rien de rien... Non ! Je ne regrette rien !
Awatar użytkownika
PFC
Weteran
Weteran
Posty: 913
Rejestracja: 21 sie 2006, 19:14
Skąd: Szczecin/Poznań
Płeć:

Postautor: PFC » 25 paź 2007, 19:47

Hyhy pisze:Czy ma prawo i obowiazek pobrac moje organy?


Ma prawo dysponować nimi wedle swej najlepszej medycznej wiedzy, aczkowlwiek w praktyce nie korzysta się zupełnie z tego przywileju, pozostawiając tą decyzję rodzinie. :) Ackzolwiek gdyby się jakiś uparł, to nawet jeśli byś nosił przy sobie oświadczenie, że sobie tego nie życzysz, to mogliby Cię wybebeszyć w majestacie prawa. :)

A co do pozostałych kwestii, to chyba coś jednak jest na rzeczy, gdyż ratownicy w przypadku ofiary, o której absolutnie nic nie wiedzą, przeszukują zawsze jej ubranie w poszukiwaniu leków i innych rzecz (np. kosetk cukru), które mogłyby jakieś schorzenie sugerować, więc myślę, że z pewnością nie zlekceważyliby żadnej informacji, chociaż zapewne musieliby ją potwierdzić... W wosjku np. normalne jest, że żołnierz przyklejają sobie grupę krwi taśmą klejącą do buta, no ale to przecież nie to samo. ;) Ja tam w każdym razie przylepiam sobie taką karteczkę do dowodu osobistego za każdym razem, gdy np. idę sobie rowerem pojeździć i przynajmniej poprawiam sobie samopoczucie. <aniolek>
Szczecin Floating Garde 2050 Project.
Awatar użytkownika
Hyhy
Weteran
Weteran
Posty: 2611
Rejestracja: 29 mar 2004, 01:41
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Hyhy » 25 paź 2007, 21:44

Mona pisze:Hyhy, pomyśl - gdybyś był lekarzem, to zaufałbyś tatuażowi i naklejce na dowodzie?
Gdybym mial powazny nagly wypadek i sekundy do smierci a pomogla by tylko NATYCHMIASTOWA transfuzja i ktos mialby przy sobie dowod os z taka naklejka (oczywiscie bylby podobny) to zdecydowalbym sie to zrobic tylko na podstawie takiej naklejki - wiedzac, ze za 2 min zanim jakis policjant mi powie, tak - to ten :) pacjent moglby umrzec.

W ogole to uwazam ze takie cos jak gr krwi powinna byc obowiazkowo badana i wpisywana do dowodu podczas jego wyrabiania.
Ja noszę w torebce zalaminowaną kartkę ze starego dowodu, na której mam pieczątkę z grupą krwi wbitą przez stację krwiodawstwa
Lekarz sprawdza torebke, znajduje portfel z dowodem, nie widzi laminowanej folii z pieczatka od stacji krwiodawstwa? :)
Tak samo w prawku powinna byc gr. krwi.
"Jest taka cierpienia granica, za ktora sie usmiech pogodny zaczyna...Hyhy "



hyhy e(L)o :)
Awatar użytkownika
Mona
Weteran
Weteran
Posty: 2944
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:34
Skąd: Gdynia
Płeć:

Postautor: Mona » 26 paź 2007, 16:07

Elspeth pisze:Świstek sobie wsadzą w dupę ;)

Właśnie ;)
Hyhy pisze:Lekarz sprawdza torebke, znajduje portfel z dowodem, nie widzi laminowanej folii z pieczatka od stacji krwiodawstwa? :)

Pech! <diabel> Działają cito :D
Hyhy pisze:Tak samo w prawku powinna byc gr. krwi.

Tak samo, jak obowiązkowe powinny być badania stomatologiczne :]
Może wystosujemy apel do Tuska? <pijak>
;DD
"Cause we all have wings, but some of us don’t know why"



Joe Cocker
Awatar użytkownika
Hyhy
Weteran
Weteran
Posty: 2611
Rejestracja: 29 mar 2004, 01:41
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Hyhy » 26 paź 2007, 17:01

E to nic nie da monia, slyszalem, ze maja powrocic zniesione wlasnie skladki i zamiast byc jeszcze mniejsze to beda z powrotem :) qr.wa co za piekny kraj.
"Jest taka cierpienia granica, za ktora sie usmiech pogodny zaczyna...Hyhy "



hyhy e(L)o :)

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 270 gości