Nowa matura

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Awatar użytkownika
mrt
Weteran
Weteran
Posty: 3354
Rejestracja: 31 lip 2004, 22:44
Skąd: Wawa
Płeć:

Nowa matura

Postautor: mrt » 15 sie 2004, 17:14

Mam konkretne pytania i prośby:
1. Czy ktoś mi może wyjaśnić, jak wygląda nowa matura? Jakie przedmioty zdaje się ustnie, jakie pisemnie?
2. Czy w tym roku będzie można sobie wybrać, którą maturę zdawać: starą czy nową?
3. Jak z egzaminami na studia? Czy jest określona ilość miejsc dla tych, co zdwali nową, i dla tych, co starą?
Bardzo byłabym wdzięczna za info, które jest mi niezbędne! A zanim się pojawią w kioskach jakieś "Perspektywy" czy "Cogito", to trochę czasu upłynie.
Awatar użytkownika
Triniti19
Weteran
Weteran
Posty: 1072
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:11
Skąd: Kołobrzeg
Płeć:

Postautor: Triniti19 » 15 sie 2004, 17:28

Z tego co wiem to jest tak:
AD. 1:
Przedmioty obowiązkowe - matura pisemna:
+ język polski
+ jeden przedmiot wybrany (biologia, fizyka, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, chemia, geografia, historia muzyki, matematyka)
+ język obcy nowożytni (zdawany na poziomie podstawowym bądź rozszerzonym)

Przedmioty dodatkowe - matura pisemna:
+ biologia, fizyka z astronomia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, język obcy nowożytny ( ten sam, który został wybrany jako dodatkowy w części ustnej), język grupy etnicznej, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, chemia, geografia, informatyka, matematyka.

Przedmioty obowiązkowe - matura ustna:
+ język polski
+ język obcy nowożytni (zdawany na poziomie rozszerzonym bądź podstawowym)

Przedmioty dodatkowe - matura ustna:
tutaj dokładnie nie wiem ale chyba te przedmioty które zostały wybrane jako przedmioty dodatkowe w maturze pisemnej.

AD. 2
Nie. W tym roku obowiązywać będzie tylko nowa matura (chodzi mi o rok szkolny 2004/2005).

AD. 3
Nie ma okreslonej ilości przyjeć osób które dostają się według nowej matury a ileś tam według starej. Zwykle stosuje się po prostu przelicznik który sprawia iż osoby ze starą i nową maturą mają takie same szanse. Chociaż znowu dopiero od tego roku będzie wszystko wiadomo a w Polsce różne rzeczy mogą się zdarzyć.

Polecam też wejście na strone ministerstwa edukacji i tam poszukanie czegoś o nowej maturze. na pewno będzie tam dokładniej napisane.
"Wczuj się w smutek usychającej gałązki, gasnącej gwiazdy i konającego zwierzęcia,
lecz przede wszystkim odczuj ból i smutek człowieka"
Awatar użytkownika
mrt
Weteran
Weteran
Posty: 3354
Rejestracja: 31 lip 2004, 22:44
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: mrt » 15 sie 2004, 17:31

Triniti, dziękuję :) Wędruję na stronkę ministerstwa. Jakby coś nie tak, to jeszcze tu wrócę. Ale wielkie dzięki :)
Awatar użytkownika
Triniti19
Weteran
Weteran
Posty: 1072
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:11
Skąd: Kołobrzeg
Płeć:

Postautor: Triniti19 » 15 sie 2004, 17:42

Prosze bardzo. A wiem te rzeczy odnośnie matury bo interesowałam się "nową" głównie z ciekawości oraz dlatego, że mam koleżankę co w tym roku zdaję ją. Więc od niej też co nieco wiem. Ale jeszcze się podpytam.
"Wczuj się w smutek usychającej gałązki, gasnącej gwiazdy i konającego zwierzęcia,

lecz przede wszystkim odczuj ból i smutek człowieka"
Awatar użytkownika
Asia
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 106
Rejestracja: 19 maja 2004, 15:08
Skąd: z Polski :-)
Płeć:

Postautor: Asia » 15 sie 2004, 19:32

No a ja w tym roku równiez bede zdawała mature ale starą...kończe liceum-technikum ekonomiczne i obowiązuje mnie stary tryb = stara matura. Na studia bede konkurowac z gimnazjalistami...hmmm nie wiem kto na tym lepiej wyjdzie i jak to dokładnie bedzie wygladało, poniewaz ich matura jest automatycznym wejściem na studia a my?! :566:
KoChAc I ByC KoChAnYm To NaJwIęKsZe SzCzĘśCiE Na ZiEmI...:))
Awatar użytkownika
kwjk
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 214
Rejestracja: 17 sty 2004, 22:38
Skąd: Bydgoszcz
Płeć:

Postautor: kwjk » 15 sie 2004, 21:50

Nikt Ci nie powie na pewno jak będzie wyglądała nowa matura bo tak do końca nic nie jest jeszcze ustalone. Wszystko się ciągle zmienia... mam nową maturzystkę w domu więc tyle wiem.
Ostatnie jednak co słyszałem to to, że aby zaliczyć maturę trzeba mieć... 30% poprawnych odpowiedzi.
Trochę żenujące...
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 17 sie 2004, 21:45

1. Czy ktoś mi może wyjaśnić, jak wygląda nowa matura? Jakie przedmioty zdaje się ustnie, jakie pisemnie?

na nowej maturze obowiazkowo zdajesz j.polski j.obcy i którys z pozostałych przedmiotów które masz w szkole. zdajesz egzamin zarówno pisemny jak i ustny.
dodatkowo mozesz wybrac az 3przedmioty które zdajesz tylko pisemnie!!!
2. Czy w tym roku będzie można sobie wybrać, którą maturę zdawać: starą czy nową?

w roku szkolnym 2005 wszyscy zdaja nowa mature!!!
Jak z egzaminami na studia? Czy jest określona ilość miejsc dla tych, co zdwali nową, i dla tych, co starą?
róznie to jest na róznych uczelniach najlpeiej szukac na stronach www uczelni. co do kandydatów ze stara matura beda oni mieli inaczej liczone swiadectwo ale maja takie same szanse jak kandydaci z nowa matura!!jednak wszystko zalezy od uczelni!!
pracocholik
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 391
Rejestracja: 29 lip 2004, 14:14
Skąd: W-Wa - okolice
Płeć:

Postautor: pracocholik » 18 sie 2004, 11:50

Z tego co słyszałem niestety Ci ze starą maturą wcale nie będą mieli tak różowo :(
Awatar użytkownika
DREADMAN
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 345
Rejestracja: 03 sie 2004, 09:58
Skąd: Hotelu[;
Płeć:

Postautor: DREADMAN » 18 sie 2004, 11:53

takie zycie no nic ja podlegam pod nowa ale nie widze tego kolorowo wolal bym stara :562:
Ptaszniki to Moja Pasja :D I mam Kilka nA Sprzedaz [;
Awatar użytkownika
Triniti19
Weteran
Weteran
Posty: 1072
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:11
Skąd: Kołobrzeg
Płeć:

Postautor: Triniti19 » 18 sie 2004, 15:45

pracocholik pisze:Z tego co słyszałem niestety Ci ze starą maturą wcale nie będą mieli tak różowo :(

No bo narazie nikt nie wie jak to będzie. Chociaż moim zdaniem nie będzie tak źle. Przynajmniej przez 10 lat jeszcze nie będzie różnicy pomiędzy starą a nową maturą. Tak mi mówiła moja była wychowawczyni.
"Wczuj się w smutek usychającej gałązki, gasnącej gwiazdy i konającego zwierzęcia,

lecz przede wszystkim odczuj ból i smutek człowieka"
Awatar użytkownika
DREADMAN
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 345
Rejestracja: 03 sie 2004, 09:58
Skąd: Hotelu[;
Płeć:

Postautor: DREADMAN » 18 sie 2004, 15:52

nio to zeby wychowawczyni miala racje :564: ;)
Ptaszniki to Moja Pasja :D I mam Kilka nA Sprzedaz [;
Awatar użytkownika
Triniti19
Weteran
Weteran
Posty: 1072
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:11
Skąd: Kołobrzeg
Płeć:

Postautor: Triniti19 » 18 sie 2004, 15:54

No oby :564:.
"Wczuj się w smutek usychającej gałązki, gasnącej gwiazdy i konającego zwierzęcia,

lecz przede wszystkim odczuj ból i smutek człowieka"
Awatar użytkownika
___ToMeK___
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 348
Rejestracja: 23 sie 2004, 22:57
Skąd: pomorze / WLKP
Płeć:

Postautor: ___ToMeK___ » 24 sie 2004, 14:22

Tak troszke odbiegajac od tematu, moj rocznik jako pierwszy mial zdawac nowa mature. Ale glupia **** Lybacka musiala wszystko rozpieprzyc :\, w rezultacie mielismy przez kilka lat stara, totalnie bzdurna i kompletnie niczego nie sprawdzajaca mature.
W moim wojewodztwie srednia z podstawowego poziomu matmy z probnej nowej matury wyniosla... bodajze 19,67 / 40 pkt! Podobnie bylo w calej Polsce! I wcale nie chodzilo o to, ze zadania byly trudne. Byly trywialne, jak je przeczytalem spojrzalem sie na komisje, myslalem, ze to jakas pomylka i ze dali nam zadania dla gimnazjum. A wiara sie na nich powykladala, na dodatek tlumaczac sie, ze nie bylismy do czegos takiego przygotowywani. Bzdura do potegi! Zeby rozwiazac tamte zadania nie trzeba bylo miec ani troche wiedzy, wystarczylo tylko troche oleju w glowie.... Ludzie potrafia liczyc kosmiczne calki, zlozone pochodne n-tego rzedu, a nie potrafia liczyc prostych procentow... Mam nadzieje, ze nasz system szkolnictwa, po kilku latach wstecz z powodu Lybackiej, w koncu zrobi kilka duzych krokow do przodu.
Ponadto mam nadzieje, ze za kilka lat matura w Polsce bedzie wygladala juz normalnie, tzn jednolita, totalnie anonimowa, sprawdzana poza szkola i poza miastem maturzysty.

Wreszcie zniknie stary konkurs swiadectw, ktory do tej pory byl najwieksza bzdura. Majac same 6 i jedna 5 na maturze bylem na liscie rezerwowej na informie na takiej jednej uczelni. Na pozostale, na ktorych byl zwykly egzamin wstepny, dostalem sie bez problemu. Skoncza sie w koncu srednie 6.0 na maturze...

pozdrawiam i przyszlorocznym maturzystom zycze powodzenia :).
0101010001101111011011010110010101101011001000000100011101100101011100100110101101100101
-.-. .. . -.- .- .-- --- ... -.-. / .--. .. . .-. .-- ... --.. -.-- -- / -.- .-. --- -.- .. . -- / -.. --- / .--. .. . -.- .-.. .- / ---... .--.
Awatar użytkownika
DREADMAN
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 345
Rejestracja: 03 sie 2004, 09:58
Skąd: Hotelu[;
Płeć:

Postautor: DREADMAN » 25 sie 2004, 09:36

hehehehe to duzo masz nadzieji ale wiesz moze cos sie zmieni na lepsze po jak juz wspomniales jest tragicznie hmm czy ja wiem ja jeszcze nie mam ale bede mial na pewno nowa ale moi kumple i kumpele nie nazekali na stara jak to sie mowi stara ale jara ;)
Ptaszniki to Moja Pasja :D I mam Kilka nA Sprzedaz [;
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 25 sie 2004, 09:59

co do nowej matury która przyjdzie mi zdawac w przyszłym roku to boje sie jednego....czy zdazymy przerobic cały materiał!!!!matura ustna juz na poczatku kwietna a w szkole jeszcze masa materiału do konca!!
Awatar użytkownika
taka_jedna
Maniak
Maniak
Posty: 648
Rejestracja: 29 kwie 2004, 23:49
Płeć:

Postautor: taka_jedna » 25 sie 2004, 12:47

co do nowej matury która przyjdzie mi zdawac w przyszłym roku to boje sie jednego....czy zdazymy przerobic cały materiał!!!!matura ustna juz na poczatku kwietna a w szkole jeszcze masa materiału do konca!!

a ja się boję bo przez cała liceum nie robiłam prawie nic, ale mam plan ambitny - uczyc się ;) I będzie dobrze, musi, testów gimnazjalnych tez sie wszyscy baliśmy a były łatwe, maturę tez łatwą dadzą żeby pokazać że się "sprawdziła" i ludzie pozdawali. Gorzej ze studiami będzie, bo jak będą mieli 100 miejsc a zda 1000 osób, to te 900 się pożegna chociaż maturę będą mieli na 90% :/
"Bierz od świata to, co Ci daje, ale nie domagaj się tego, czego Ci dać nie chce. Natomiast prosić możesz zawsze."
Awatar użytkownika
Triniti19
Weteran
Weteran
Posty: 1072
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:11
Skąd: Kołobrzeg
Płeć:

Postautor: Triniti19 » 25 sie 2004, 16:58

agata pisze:co do nowej matury która przyjdzie mi zdawac w przyszłym roku to boje sie jednego....czy zdazymy przerobic cały materiał!!!!matura ustna juz na poczatku kwietna a w szkole jeszcze masa materiału do konca!!

Pociesze ciebie jak i Taką_jedną tak naprawde matura nie jest taka straszna. Wiem, że łatwo jest mówić osobie która ma to już za sobą ale naprawde tak jest. Oczywiście uczcie się uczcie. Ale nie będzie tak źle. Zobaczycie.
"Wczuj się w smutek usychającej gałązki, gasnącej gwiazdy i konającego zwierzęcia,

lecz przede wszystkim odczuj ból i smutek człowieka"
Awatar użytkownika
DREADMAN
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 345
Rejestracja: 03 sie 2004, 09:58
Skąd: Hotelu[;
Płeć:

Postautor: DREADMAN » 25 sie 2004, 17:02

miejmy nadzieje no coz niedlugo szkola kurcze i znowu czad :D :P
Ptaszniki to Moja Pasja :D I mam Kilka nA Sprzedaz [;
Awatar użytkownika
taka_jedna
Maniak
Maniak
Posty: 648
Rejestracja: 29 kwie 2004, 23:49
Płeć:

Postautor: taka_jedna » 25 sie 2004, 21:26

Pociesze ciebie jak i Taką_jedną tak naprawde matura nie jest taka straszna

stara nie, ale nowa? ;)
"Bierz od świata to, co Ci daje, ale nie domagaj się tego, czego Ci dać nie chce. Natomiast prosić możesz zawsze."
Awatar użytkownika
___ToMeK___
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 348
Rejestracja: 23 sie 2004, 22:57
Skąd: pomorze / WLKP
Płeć:

Postautor: ___ToMeK___ » 25 sie 2004, 23:09

taka_jedna pisze:
Pociesze ciebie jak i Taką_jedną tak naprawde matura nie jest taka straszna

stara nie, ale nowa? ;)


Tez jest latwa ;)

p.s. a jesli bedziesz zdawala na uczelnie, gdzie i tak i tak beda wstepne, to maturka to tylko kompletnie nic nieznaczacy sprawdzian ;).
0101010001101111011011010110010101101011001000000100011101100101011100100110101101100101
-.-. .. . -.- .- .-- --- ... -.-. / .--. .. . .-. .-- ... --.. -.-- -- / -.- .-. --- -.- .. . -- / -.. --- / .--. .. . -.- .-.. .- / ---... .--.
Awatar użytkownika
Triniti19
Weteran
Weteran
Posty: 1072
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:11
Skąd: Kołobrzeg
Płeć:

Postautor: Triniti19 » 26 sie 2004, 15:25

taka_jedna pisze:
Pociesze ciebie jak i Taką_jedną tak naprawde matura nie jest taka straszna

stara nie, ale nowa? ;)

Też nie będzie ona taka zła zobaczysz.

PS- Tomek nowa matura ma wykluczyć egzaminy wstępne na studia.
"Wczuj się w smutek usychającej gałązki, gasnącej gwiazdy i konającego zwierzęcia,

lecz przede wszystkim odczuj ból i smutek człowieka"
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 26 sie 2004, 15:28

PS- Tomek nowa matura ma wykluczyć egzaminy wstępne na studia.
owszem ma ale juz dzis wiadomo ze uczelnie z tego nie zrezugnuja(nie wszytskie) niektóre po porstu zrobia egzamin w formie tzw rozmowy kwalifikacyjnej!!
Awatar użytkownika
Triniti19
Weteran
Weteran
Posty: 1072
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:11
Skąd: Kołobrzeg
Płeć:

Postautor: Triniti19 » 26 sie 2004, 15:35

No i właśnie to jest wada zmian. Chociaż dla niektórych może być to plus dla innych nie. Choć jestem zdania, że lepsze jest chyba bez egzaminu wstępnego. Po co się dwa razy stresować skoro można raz.
"Wczuj się w smutek usychającej gałązki, gasnącej gwiazdy i konającego zwierzęcia,

lecz przede wszystkim odczuj ból i smutek człowieka"
Awatar użytkownika
___ToMeK___
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 348
Rejestracja: 23 sie 2004, 22:57
Skąd: pomorze / WLKP
Płeć:

Postautor: ___ToMeK___ » 26 sie 2004, 15:54

Bo z ta nowa matura to w zasadzie nikt nie wie jak bedzie. Dlatego na razie lepsze uczelnie zapowiadaja, ze i tak beda mialy swoja wlasne, dodatkowe postepowanie kwalifikacyjne. W zamierzeniu oczywiscie jest to, zeby w ogole nie bylo egzaminow wstepnych na wyzsze uczelnie a decyzja o przyjeciu na studia zapadalaby tylko i wylacznie na podstawie wynikow z JEDNOLITEJ DLA CALEJ POLSKI matury.

Stara matura to byla totalna porazka, dla mnie to byla strata czasu, wstepne i tak byly wazniejsze. Nie czaje jak mozna sie bylo stresowac stara matura :D.
0101010001101111011011010110010101101011001000000100011101100101011100100110101101100101
-.-. .. . -.- .- .-- --- ... -.-. / .--. .. . .-. .-- ... --.. -.-- -- / -.- .-. --- -.- .. . -- / -.. --- / .--. .. . -.- .-.. .- / ---... .--.
Awatar użytkownika
kwjk
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 214
Rejestracja: 17 sty 2004, 22:38
Skąd: Bydgoszcz
Płeć:

Postautor: kwjk » 26 sie 2004, 22:10

Ja z kolei nie rozumiem jak się można (przynajmniej na chwilę obecną) stresować NOWĄ maturą... która zapowiada się być jeszcze prostsza niż stara. Więcej przedmiotów do zdawania? Może i tak... ale wystarczy mieć tylko 30% dobrze, żeby zdać :/ Śmiech na sali. Mam szczerą nadzieję, że niewiele uczelni zgodzi się na to, aby nowa matura była równocześnie egzaminem na studia.
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 28 sie 2004, 11:06

kwjk ma racje ze stresowac to sie nie ma co nowa matura bo kazdy widzi ze chodzi o to by była ona prosta aby jak najwiecej ludzi miało papierek po liceum ze egzamin zdali :) mimo to jednak obawiam sie,nie tego ze bedzie trudno czy cos,po prostu to jest NOWE bedzie po raz pierwszy i jak słysze ze w mojej budzie nawet nauczyciele nie sa do konca pewni jak to bedzie,to boje sie tego NIEZNANEGO
Awatar użytkownika
krzyniu
Maniak
Maniak
Posty: 658
Rejestracja: 22 maja 2004, 12:19
Skąd: ~~~
Płeć:

Postautor: krzyniu » 04 wrz 2004, 22:52

Tez jest latwa

jest banalnie prosta z probnych pozdawalem wszystkie i to nie tak zle nawet...
tyle ze podstawowa ale sadze ze rozszezona fizyka i matma zla nie jets
polski to naprawde banal w wersji podstawowej....nie trzeba miec zadnej wiedzy i sie zda...jak kkomus to nie potrzebne to zaden problem

p.s. a jesli bedziesz zdawala na uczelnie, gdzie i tak i tak beda wstepne, to maturka to tylko kompletnie nic nieznaczacy sprawdzian .


a co do tej prawdy to prawda:) hyhy nnie wiem jak to u mnie w imiescie ale na wiekszosc kierunkow sa laczone wiec moze sie dostane oby tylko rozszezone nie byly zbyt trudne :)
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 08 wrz 2004, 15:32

po prostu nie uwierzycie!!!moja babka od polskiego powiedziała nam dzis ze z tych tematów które dotarły do naszej szkoły (ponad300)najlepiej by było zeby kazdy uczen wybrał inny(jest nas mniej niz300)bo inaczej moga nas podejrzewac o prace grupowe albo cos!!! Oczywiscie sie tym nie przejełam bo to istna bzdura!!!!w koncu na maturze mamy sie wykazac wiedza w jak najlepszym stopniu wiec z tego tematu który jest nam najbardziej znany!!!nie mysla chyba nauczyciele ze ktos wybierze inny temat tylko dlatego ze ktos juz taki temat wybrał!
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 08 wrz 2004, 16:37

Co Wy myslicie, ze tak latwo Wam pojdzie? Na obronie pracy 1 pytanie jest z samej pracy, a reszta i tak z calej wiedzy.
Awatar użytkownika
kwjk
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 214
Rejestracja: 17 sty 2004, 22:38
Skąd: Bydgoszcz
Płeć:

Postautor: kwjk » 08 wrz 2004, 23:14

To o czym powiedziała Twoja polonistka nie jest żadną nowością - identycznie miało być na maturze 3 lata temu. Fakt... jest to lekka bzdura, bo tematów jest tylko kilkaset, a w samej szkole uczniów jest zwykle więcej. Cóż, czas pokaże jak to będzie.

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 537 gości